Çocuklarımız İçin, Ramazan’da Yapabileceğimiz Eğitici ve Eğlendirici Etkinlikler

1.Ramazanla alakalı bir aile toplantısı tertip edin.Ramazanın manasını, ay görününce başladığını, müslümanların bu ayda nasıl yaşadığını konuşacağınız bir toplantı yapabilirsiniz.2. Ramazanı evinizde …

 

1.Ramazanla alakalı bir aile toplantısı tertip edin.

Ramazanın manasını, ay görününce başladığını, müslümanların bu ayda nasıl yaşadığını konuşacağınız bir toplantı yapabilirsiniz.

2. Ramazanı evinizde “renkli” yaşayın.
Mümkünse ufak tefek süslerle evinizi süsleyip, “Hoşgeldin Ramazan!” gibi süslü yazılı şeritler hazırlayabilirsiniz. Bunları çocuklarla yapıp, fikirlerini akın ve önerilerini alın ki kendilerini işin içinde hissetsinler..

 

3. Her akşam bir “Ramazan hikayesi” anlatın.

Çocuklara hikaye anlatmak için piyasadaki hikaye kitaplarına bağlı kalmayın. Ramazan sizin zamanınızda nasıldı, bunları anlatın. Aynı zamanda çocuklarınızla Ramazan hikayeleri uydurabilirsiniz!

 

4. Günün en azından üçte birinde oruç tutsunlar ve tebrik edin!

Çocuklar genelde kendilerinden büyükler oruç tuttuğu için, onlar da oruç tutmak isterler. Bu yıl, üç beş saat oruç tutmalarını isteyebilirsiniz. Ve “iftar”larında en sevdiği yiyeceklerle onlara oruç açtırabilirsiniz!

 

5. Evde Ramazan süs ve eşyaları yapın

Süsler Ramazanı anlatmanın en güzel yollarından biridir. Çocuklara farklı şekillerde aylar yaptırın ve hangisinin ayın başını, ortasını, sonunu gösterdiğini size anlatsınlar. Sevdikleri yiyecekleri özel tabaklarda sofraya koyabilirsiniz.

 

6. Arkadaşlarını çocuklara özel iftara çağırın.

Çocuklarınızdan misafir listesi ve bir menü isteyin. Aynı zamanda, yemek yapımında yardımcı olmalarını isteyin. Biraz çocukca tariflerle bıçak türü aletler gerektrmeyen  yemekler pişirsinler.

 

7. Büyükleri iftar sonrası sohbetlere çağırın.

Herkes yemeğini yedikten sonra, bir hikaye zamanı olsun ve misafirlerden Ramazanın onlar büyürlerken nasıl bi şey olduğunu anlattırın. Tarif edici olmalarını isteyin. İftar eskiden nasıl duyurulurdu. Neler yerlerdi? Ne tür eğlenceler olurdu?

 

8. Ramazan kitapçığı yapın!

Sahur ve İftar zamanında fotoğraflar çekin. Süslemeler yaparken, yemek hazırlarken, oruç tutarken… Ve sonra bunları kitapçıkta toplayıp, çocuklarda o anlarla alakalı hatıralarını yazmalarını isteyin..

 

9. Fakirleri unutmayın

Haftasonu gönüllü mutfaklarda bir kaç gün geçirmelerini sağlayın. Tamamen içinde çocukların katıldığı çadırlar bulabilirseniz çok daha iyi olur..

 

10. Ev yapımı Ramazan kartlerı yapın ve gönderin

Ramazan başlamadan önce, yaşlılara ve akrabalara gönderilmek üzere Ramazan kartları hazırlamak için bir süre süsleme zaman ayırın.

 

11. Ramazan ilahileri ve manileri dinleyin/dinletin

Çocuklar oyun oynarken, oyalanırken sıradan şeyler yerine Ramazan ilahileri ve manileri söylettirin. Hatta çocuklardan ilahi, mani yazmalarını, ezberlemelerini isteyebilirsiniz.

 

12. Onları teravihe götürüp topluluktan bir parça olduklarını hissetmelerini sağlayın.

 

Beraber yapılan ibadet gibi hiç bir şey beraberlik hissini veremez. Ev ödevlerinin fazla olmadığı günlerde, ya da  Cumaları, haftasonları götürebilirsiniz. Aynı zamanda ordayken, yardım kuruluşlarına ne kadar yardımda bulunalım, diye onlara bi danışabilirsiniz!